تبلیغات
میس سارا - خواص روغن کرچک برای پوست، مو و سلامت بدن

خواص روغن کرچک برای پوست، مو و سلامت بدن

چهارشنبه 22 آذر 1396 01:38 ق.ظ

 

خواص روغن کرچک برای پوست، مو و سلامت بدن • فارس پیکس

 • خواص روغن کرچک برای پوست، مو و سلامت بدن • فارس پیکس

  روغن کرچک یکی از مواد ضدالتهاب و ضدباکتری هست که به‌سبب داشتن مواد مورد نیاز برای سلامت پوست و مو، در تولید محصولات آرایشی و بهداشتی کاربرد زیادی دارد. این روغن که از عصاره‌ی دانه‌ی کرچک به‌دست می‌آید، یکی از مواد خام مفید با پایه‌ی زیستی هست که حتی در تولید دارو نیز از آن هستفاده می‌شود. نام علمی آن ریسینوس کامیونِس و خهستگاه آن آفریقا و هند هست. دانه‌های کرچک مناطق هستوایی آفریقا و هند، سرشار از روغن هستند. در این مقاله با ۱۷ مورد از خواص روغن کرچک برای سلامت پوست، مو و بدن آشنا می‌شویم.

  خواص روغن کرچک برای پوست

  ۱. کاهش التهاب‌های پوستی

  التهاب‌های پوستی ناشی از آفتاب سوختگی، آکنه و خشکیِ پوست به کمک روغن کرچک درمان می‌شوند.

  برای درمان این نوع التهاب، یک تکه پنبه را به روغن کرچک آغشته کنید و آن را روی قسمت ملتهب پوست بکشید. پس از یک ساعت پوست خود را بشویید.

  ۲. ازبین‌برنده‌ی نشانه‌های پیری

  خواص روغن کرچک برای پوست

  یکی از اثرات اعجاب‌انگیز روغن کرچک، کاهش روند پیری پوست هست. روغن کرچک با نفوذ به عمق پوست به تولید کلاژن و الهستین کمک می‌کند؛ این امر موجب آبرسانی به پوست می‌شود و آن را نرم‌تر می‌کند؛ در نتیجه ایجاد چروک و خطوط ریز به‌تأخیر می‌افتد و پوست لطیف‌تر و جوان‌تر می‌شود. برای رفع خطوط ریز اطراف چشم نیز می‌توان از روغن کرچک هستفاده کـــرد.

  ۳. کاهش آکنه

  روغن کرچک سرشار از رسینولئیک اسید هست؛ این ماده باکتری‌های مولد آکنه را از بین می‌برد. افرادی که پوست آنها دچار آکنه انجام گرفته و هستفاده از روغن‌های دیگر موجب بسته‌انجام گرفتن منافذ پوست و در نتیجه بدترانجام گرفتن مشکل‌شان می‌شود، می‌توانند از روغن کرچک برای درمان آکنه هستفاده کنند. برای این منظور ابتدا باید صورت خود را با آب گرم بشویید تا منافذ پوست باز شوند. سپس به صورت دورانی پوست خود را با روغن کرچک ماساژ دهید. این روغن باید پایان شب روی پوست باقی بماند و صبح روز بعد صورت خود را با آب سرد بشویید.

  ۴. خاصیت مرطوب‌کنندگی

  روغن کرچک مرطوب‌کننده‌ای فوق‌العاده هست. اسیدهای چرب زیاد غلیظ موجود در این روغن، به‌آسودهی در پوست نفوذ می‌کند و با آب‌رسانی، باعث درمان خشکی پوست می‌شوند. از این روغن در صنایع مختلف هستفاده می‌شود اما به‌دلیل خاصیت مرطوب‌کنندگی آن در بخش مراقبت های پوستی زیاد مورد توجه هست. هستفاده از این روغن پوست را صاف، نرم و باطراوت می‌کند. اگر به‌دنبال مرطوب‌کننده‌ای ارزان و طبیعی هستید، روغن کرچک انتخاب معقولی هست.

  ۵. درمان محل زخم

  اغلب از روغن کرچک برای درمان جای زخم هستفاده می‌شود. اسیدهای چرب موجود در این روغن در بافت‌ محل زخم نفوذ و آن را برجسته می‌کند و موجب رانجام گرفت بافت‌های سالم اطراف آن می‌شود. عملکـــرد این روغن برای درمان محل زخم آهسته هست، پس با یک‌بار مصرف نباید انتظار تغییرات تعدادانی داشت اما با هستفاده‌ی مداوم می‌توان به‌نتیجه‌ی مطلوب رسید.

  ۶. جلوگیری از ترک‌های بارداری

  ترک‌های بارداری به‌دلیل کشیدگی زیاد‌ازحد پوست در دوران بارداری به‌وجود می‌آید. هرچه پوست خاصیت کشسانی افزایشی داشته باانجام گرفت، کاهش ترک می‌خورد. هستفاده از روغن کرچک برای این منظور معقول هست.

  برای جلوگیری از ترک‌های بارداری هستفاده از روغن کرچک در دو ماه آخر بارداری توصیه می‌شود.

  ۷. از بین‌برنده‌ی لکه‌ها

  توانایی روغن کرچک در از بین بردن رنگ‌دانه‌ها سبب می‌شود از این روغن برای از بین بردن لکه های روی پوست هستفاده شود.

  همان‌طور که قبلا نقل کرد انجام گرفت این روغن به‌خاطر داشتن اسیدهای چرب به‌ویژه اسید چرب امگا ۳ خاصیت آب‌رسانی دارد و هم‌زمان به رانجام گرفت بافت‌های سالم کمک می‌کند و پوستی صاف و بدون ترک برای شما به‌ارمغان می‌آورد.

  خواص روغن کرچک برای موها

  ۱. افزایش رانجام گرفت مو

  خواص روغن کرچک برای مو

  یکی از راه‌حل‌های زیاد عالی برای افزایش رانجام گرفت مو هستفاده از روغن کرچک هست. ماساژ پوست سر با این روغن، مو را محکم‌تر و بلندتر می‌کند. این روغن با افزایش جریان خون در فولیکول‌ها رانجام گرفت مو را افزایش می‌دهد. اسیدچرب امگا ۹ موجود در این روغن برای سلامت و مراقبت از مو و جلوگیری از موخوره مفید هست، شکنندگی مو را کاهش می‌دهد و مو را نرم و مرطوب نگه می‌دارد.

  ۲. درمان عفونت‌های پوست سر

  عفونت‌های پوست سر منجر به بروز مشکلاتی همچون ریزش مو، شوره سر و خارش پوست سر می‌شود. روغن کرچک به سبب داشتن خواص ضدقارچ و ضدباکتری با پاتوژن‌ها و میکروارگانیسم‌های تولیدکننده‌ی عفونت مبارزه کـــرده و مانع بروز عفونت های پوستی می‌شود.

  ۳. جلوگیری از سفیدانجام گرفتن مو

  یکی از روش‌های رایج برای جلوگیری از سفید انجام گرفتن زودرس مو، هستفاده از روغن کرچک هست. این روغن به حفظ رنگ‌دانه‌های مو کمک و روند سفیدانجام گرفتن آن را کند می‌کند.

  ۴. نرم‌کننده‌ی مو

  برای درمان موهای خشک و آسیب‌دیده می‌توان از روغن کرچک هستفاده کـــرد. یک قاشق چای‌خوری روغن کرچک را به شامپوی نرم‌کننده‌ی موی خود اضافه کنید و به‌نیکوی تکان دهید.

  مرطوب‌کنندگی این روغن سبب آبرسانی به مو می‌شود و از خشک‌انجام گرفتن آن جلوگیری می‌کند.

  خواص روغن کرچک برای سلامتی

  ۱. درمان کرم‌ حلقوی

  خواص روغن کرچک برای سلامتی

  کرم‌ حلقوی نوعی عفونت قارچی هست که پایان گروه‌های سنی را درگیر می‌کند. ترکیب فعالی به نام آندی‌سایلنیک‌اسید در روغن کرچک وجود دارد که از بروز کرم‌ حلقوی جلوگیری می‌کند.

  ۲. ضدعفونی‌کننده‌ی زخم

  این روغن ضدعفونی‌کننده‌ای زیاد عالی‌ برای زخم‌ها و جراحات کوچک هست و به درمان آنها کمک می‌کند همچنین به‌سبب خاصیت ضدالتهابی درد را نیز کاهش می‌دهد.

  ۳. ملین

  روغن کرچک یک ملین شناخته‌انجام گرفته هست که از آن در طب سنتی زیاد هستفاده می‌شود. این خاصیت به‌دلیل وجود ریسینولئیک‌اسید در این روغن هست. برای درمان یبوست از این روغن هستفاده کنید.

  ۴. کاهش دردهای مفصلی و آرتروز

  این روغن برای کاهش دردهای مفصلی و بافت‌های بدن زیاد مؤثر هست. یک تکه پارچه‌ی پنبه‌ای را به روغن آغشته کنید، سپس پارچه را فشار بدهید تا روغن اضافه‌ی آن گرفته شود. پارچه را در محل درد قرار دهید و آن را با پلهستیک ببندید. یک کیسه‌ی آب گرم را به‌مدت یک ساعت روی آن قرار دهید.

  خاصیت ضدالتهابی این روغن درد ماهیچه‌ها، مفاصل و التهاب‌های عصبی را کاهش می‌دهد.

  ۵. افزایش ایمنی

  براساس مشاهدات کارشناسان رشته‌ی طبیعی‌درمانی، روغن کرچک به افزایش قدرت سیستم ایمنی کمک می‌کند. این روغن حتی اگر به‌صورت موضعی هستعمال شود، با افزایش تعداد سلول‌های T۱۱ مکانیزم دفاعی بدن را بهبود می‌بخانجام گرفت. این سلول‌ها با تولید آنتی‌بادی‌، پاتوژن‌ها را از بین می‌برند، به سم زدایی بدن و درنتیجه افزایش سلامتی بدن کمک می‌کنند.

  ۶. درمان کآقارد

  یکی از بهترین درمان‌ها برای از بین بردن کآقارد، هستفاده از روغن کرچک هست. برای کاهش درد و گرفتگی، محل درد را با روغن کرچک ماساژ بدهید و با پارچه و پلهستیک ببندید و یک کیسه‌ی آب گرم روی محل درد قرار دهید. برای حصول نتیجه‌ی بهتر این کار را در روزهای فردا نیز تکرار کنید.

  ارزش غذایی روغن کرچک

  در جدول زیر میانگین میزان اسیدهای چرب موجود در دانه‌های کرچک آورده انجام گرفته هست.

  میانگین میزان خانومجیره‌ی اسیدهای چرب در دانه‌های روغن کرچک
  اسید چرب درصد میانگین
  ریسینولئیک اسید ۸۵ تا ۹۵
  نخستئیک اسید ۲ تا ۶
  لینولئیک اسید ۱ تا ۵
  لینولنیک اسید ۵/. تا ۱
  هستئاریک اسید ۵/. تا ۱
  پالمتیک اسید ۵/. تا ۱
  دی‌هیدروکسی‌هستئاریک اسید ۳/. تا ۵/.
  سایر ۲/. تا ۵/.

  تعداد راه ساده برای پاک‌سازی شکم با روغن کرچک

  ۱. روغن کرچک و شیر

  پاک‌سازی شکم با روغن کرچک

  ترکیب این دو ماده درمان خانگیِ فوق‌العاده‌ای برای پاک‌سازی شکم به‌وجود می‌آورد که می‌تواند در درمان نفخ شکم، درمان سندرم روده تحریک پذیر و سایر مشکلات روده‌ای همچون ترش‌کـــردن (یکی از شایع‌ترین علائم رفلاکس معده) و یبوست مؤثر باانجام گرفت.

  یک قاشق چای‌خوری روغن کرچک را به نصف لیوان شیر اضافه کنید و هفته‌ای یک‌بار با معده‌ی خالی بخورید.

  ۲. روغن کرچک و آب‌پرتقال

  یک درمان خانگی مکمل برای مسمومیت انجام گرفتید غذایی و یبوست، هستفاده از روغن کرچک همراه با آب‌پرتقال هست. برای این منظور روغن کرچک و آب‌پرتقال را به نسبت مساوی باهم ترکیب کـــرده و نیکو هم بخانومید؛ سپس با معده‌ی خالی میل کنید. ۲۰ دقیقه‌ی بعد آب گرم بنوشید و ۳ تا ۵ بار هر بیست دقیقه نوشیدن آب گرم را تکرار کنید. بعد از اینکه شکم پاک‌سازی انجام گرفت و احساس سبکی کـــردید، مهست بخورید. با این روش سموم شکم دفع می‌شود. سم‌زدایی روش نیکوی برای درمان سوزش معده و ترش‌کـــردن هست.

  ۳. سم‌زدایی با روغن کرچک

  برای سم‌زدایی شکم، روغن کرچک را روی پایان سطح شکم خود بمالید. شکم خود را با پارچه‌ی تمیز یا شکم‌بند، ببندید. یک حوله‌ی تمیز هم به دور شکم ببندید و کیسه‌ی آب‌گرم را به‌مدت ۴۵ دقیقه تا یک ساعت درون حوله قرار دهید. این شیوه‌ی سم‌زدایی به رفع گرفتگی‌های معده و درمان حالت تهوع ناشی از سنگینی معده، ترشا، گاز معده و نفخ کمک می‌کند.

  ۴. روغن کرچک و آب گرم

  برای پاک‌سازی معده و روده از باکتری‌های مضر، از ترکیب آب گرم و روغن کرچک هستفاده کنید. با این روش باکتری‌های مفید جایگزین باکتری‌های مضر می‌شوند. باکتری‌های مفید به هضم بهتر غذا کمک می‌کنند و باعث کاهش ترش‌کـــردن و نفخ می‌شوند. تقریبا یک قاشق چای‌خوری روغن کرچک را با یک لیوان آب گرم ترکیب کنید و دوبار در هفته با معده‌ی خالی میل کنید. این روش یک درمان خانگی قدیمیِ هندی هست که برای بهبود سوخت و ساز بدن هستفاده می‌شود.

  ۵. روغن کرچک و خانومجبیل

  خواص خانومجبیل برای سلامتی زیاد زیادند. خانومجبیل خردانجام گرفته را در آب‌جوش بریزید و با شعله‌ی متوسط به‌مدت ۱۰ دقیقه بجوشانید. دم‌نوش خانومجبیل را از صافی عبور بدهید و یک قاشق چای‌خوری روغن کرچک را به آن اضافه کنید. این دم‌نوش را به‌مدت یک هفته با معده‌ی خالی میل کنید. این ترکیب به‌مرور به بهبود گوارش کمک می‌کند.

  هانجام گرفتار: عوارض هستفاده از روغن کرچک

  سازمان غذا و داروی آمریکا روغن کرچک را به‌عنوان یک ماده‌ی بی‌خطر و کاربردی شناخته هست. اما این ماده دارای عوارضی هست که باید با احتیاط مصرف شود.

  قبل از هستفاده از این ماده آن را روی بازوی خود تست کنید تا از نداشتن آلرژی نسبت به آن مطمئن شوید. تعداد قطره از این روغن را روی بازوی خود بریزید و اجازه بدهید به‌مدت یک شب روی پوست‌تان بماند. اگر دچار خارش، قرمزی و حساسیت پوستی نانجام گرفتید می‌توانید از آن هستفاده کنید.

  مصرف روغن کرچک موجب تهوع، شکم‌درد، اسهال و ضعف می‌شود. اگر این علائم را دارید به پزشک مراجعه کنید.

  روغن کرچک در خانومان باردار، باعث شروع دردهای زایمان می‌شود؛ به همین دلیل هستفاده از این روغن در دوران بارداری توصیه نمی‌شود. به دلیل تداخل دارویی بهتر هست قبل از هستفاده از آن با پزشک خود مشورت کنید.


برچسب ها: خواص ، روغن ، کرچک ، برای ، پوست ، مو ، و ،